/

Så gjorde vi - goda exempel på åtgärdsarbete

Genom olika typer av åtgärder bidrar myndigheter och kommuner till att göra våra vatten bättre. Ta del av våra exempel på insatser som genomförts under de senaste åren. Kanske kan de inspirera dig och din organisation?

I våra åtgärdsprogram pekar vi ut vad Sveriges myndigheter och kommuner behöver göra inom sina ansvarsområden, för att skydda och förbättra vatten. Det kan handla om att en länsstyrelse ändrar en föreskrift, som i sin tur leder till minskade utsläpp eller till sanering av förorenade områden.

Går det verkligen framåt?

Över åren har vi sett många positiva exempel på att det går framåt. Både länsstyrelser och kommuner har gjort omfattande åtgärder för att stärka dricksvattenskyddet och öka tillgången till dricksvatten. Vi märker också en ökad medvetenhet när det gäller hänsyn till vatten inom fysisk planering.

Exempel på framgångsrikt arbete inom länsstyrelsernas åtgärder

  • Länsstyrelsen i Västerbottens län - Åtgärd 1
  • Länsstyrelsen i Uppsala län - Åtgärd 1 och 4

Exempel på framgångsrikt arbete inom kommunernas åtgärder

  • Lomma kommun - Åtgärd 1
  • Karlstad kommun - Åtgärd 4

Kontakt